Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kahkaha Atmak İçin Neden Bulun

Gülmek ve hatta kahkaha atmak enerjimizi yükselten,  bizi olumlu moda sokan, canlandıran en güzel eylemlerimizden biri. Peki bu kadar önemli ve kolay bir eylemi neden doya doya gerçekleştiremiyoruz? Neden kontrol etmek zorunda hissediyoruz kendimizi?

Aslında her şey öğrendiğimiz ve bilinçaltına yazdığımız bilgilerden geliyor. Toplum olarak biraz arabesk bir yapımız var, acı çekmeyi bir erdem olarak görüyoruz. gülmek yerine ağlamayı, şükretmek yerine şikayet etmeyi seviyoruz. Bunun en tipik örneği hepimizin annelerimizden duyduğumuz cümle : Çok gülme, ağlarsın. Çok gülersek arkasından kötü bir şeyler olur diye korkuyoruz,  çünkü böyle öğrendik.  Ya da çocukken çok güldüğünüzde şımarıklık yapma diye azarlandığınız oldu mu? Bir şekilde çevremize ve topluma uyum sağlama uğruna ya gülmeyi unuttuk ya da gülerken tebessümümüzü ellerimizle gizlemeyi öğrendik.

Oysa gülmenin pek çok faydası var :

1-      Gülmek ve kahkaha atmak fiziksel sağlığımızı iyileştiriyor : Kan basıncını dengeliyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor,stres hormonu seviyesini düşürüyor, kasları rahatlatıyor ve kalbi güçlendiriyor.

2-      Gülmek yaratıcılığımızı arttırıyor : kahkaha atarken enerji alanımız genişliyor ve yaratıcı enerjimiz üzerindeki blokajlar kalkıyor, ilham gülerken geliyor

3-      Gülmek bizi genç tutuyor : gülmenin ve kahkaha atmanın gençleştirici ve yenileyici bir katkısı olduğu bilimsel olarak kanıtlandı

4-      Gülmek çekiciliği arttırıyor : gülmek pozitif enerji frekansınızı yükseltiyor ve böylelikle hayatınıza pozitif kişi ve olayları çekiyoruz.

5-      Gülmek ilişkilerimizi iyileştiriyor: Eşimizle, çocuklarımızla, arkadaşlarımızla, komşularımızla daha pozitif ilişkiler kurmamızı sağlıyor. Birlikte aynı şeye kahkaha atan kişiler birbirlerine yakınlaşıyorlar.  Kahkaha atarken kalpler açılıyor , sevmek ve sevilmek açığa çıkıyor.

Ah be güzelim doğru diyorsun da bu halde neye güleceğiz demeyin lütfen, zihninizin  sizi yeniden acıya yönlendirmesine izin vermeyin. Psikolojide ‘algıda seçicilik ‘  denilen bir kavram vardır. Odağınız neredeyse dikkatinizi hep o konu çeker. Odağınızı keyfe ve kahkahaya yönlendirmeyi başarırsanız daha fazla gülmek için sebep mutlaka bulursunuz.

Zihninizin bir köşesinde hatta belki de çantanızdaki not defterinizde sizi hep güldüren bir iki fıkrayı taşıyın. Bilgisayarınızda sizi çok güldüren bir iki videoyu saklayın. En son deli gibi kahkaha attığınız anınızı zihninizde canlı tutun, bir iki Cem Yılmaz esprisi ezberleyin ve ne zaman enerjinizin düştüğünü hissettiniz, hemen dağarcığınızdan kahkahayı çıkartın ve gülmeye başlayın, varsın size deli desinler, deliler hep mutludur.

Bol kahkahalı anlar yaşamanız dileğiyle.

Yeşim Bayraktar

#Kendine10Dakika
ayır!

Adres

İstanbul / Türkiye

YeşiminŞifaEvi ©2022 Tüm Hakları Saklıdır. Bu site Dowmora tarafından tasarlanmıştır.

Ücretsiz Meditasyon Videoları İçin Abone Olun.